Je pravda, že musíte byť pripravení riskovať, aby ste mohli investovať do sveta bitcoínov? Je to určite spoločná teória a teória, ktorá v posledných mesiacoch získala osobitný ráz, keď pozorovatelia stále viac skúmajú svoj štatút „bezpečného prístavu“.
Je spravodlivé povedať, že o bitcoine je menej všeobecných znalostí ako o iných investičných odvetviach. Mnohí to vnímajú ako neznáme alebo experimentálne, vnímanie, ktoré možno pramení zo skutočnosti, že platforma existuje len asi desať rokov. Bitcoiny sa stále pravidelne zaraďujú do rovnakej kategórie ako investície s vysokým rastom a investície rizikového kapitálu. Ale čím viac odvetví začne pociťovať svoje účinky, čo je pravda o bitcoíne?
Zmena vnímania
Je dôležité pamätať na to, že vnímanie bitcoínu sa môže často meniť v závislosti od širšej výkonnosti trhu. V prípadoch, keď trh funguje dobre a všetko je na vzostupe, môžu tieto tzv. „Rizikové aktíva“ prekonať tieto bezpečnejšie stávky.
Ak sa však trhy nepohybujú tak sebaisto, je prirodzené, že platformy vnímané ako experimentálnejšie sa stávajú menej atraktívnymi, pretože investori namiesto toho uprednostňujú tie isté bezpečnejšie stávky, ako sú zlaté a štátne dlhopisy, pričom vylučujú bitcoiny a iné kryptomeny za príliš vysoké riziko. Ale to je možno trochu nespravodlivé. To, že vnímanie bitcoinov sa mení v závislosti od trhov, ktoré ho obklopujú, možno hovorí objemy, ale keďže sa podnikateľská komunita prebúdza k jasným konceptom, ako je AI, objavujú sa obozretnejšie spôsoby, ako posúdiť jej kvalitu ako finančného produktu.
Odolnosť a potenciál
Vlastnosti, ktoré správne definujú, či je finančný produkt vysoko rizikový alebo bezpečný, sú rôzne, vrátane samotných podstatných prvkov samotného aktíva, ale rovnako často je ťažké ich presne určiť. Cena akcií samozrejme môže pomôcť vykresliť presný obraz o budúcom peňažnom toku podniku, ktorý je vo všeobecnosti ovplyvňovaný aspektmi, ako je dopyt zákazníkov, ktoré pomáhajú týmto podnikom viac alebo menej ovplyvniť pohyb na trhu. Iné príklady, ako napríklad zlato, majú relatívne konzistentnú infraštruktúru ponuky a dopytu, vďaka čomu sú lepšie, ak v rámci trhového cyklu dochádza k poklesom alebo iba neočakávaným pohybom.
Najdôležitejšie však je pravdepodobne korelácia a správanie sa aktív na pozadí vnímania trhu – vnímanie je spôsob, akým môžu investori vnímať aktívum na nestabilnom trhu. Rovnako ako v prípade každého trhu sa príslušné otázky, na ktoré sa investori často pýtajú, točia okolo zraniteľnosti aktíva v ťažkých časoch, popri jeho potenciáli v jasnejších obdobiach. Berúc do úvahy všetky tieto skutočnosti, je povzbudivé, že mnohí investori naďalej považujú bitcoíny za bezpečné útočisko.
Vnímanie však pravdepodobne nerobí spravodlivosť v bitcoinoch. Je bez hraníc a otvorený, čo pomáha pri výmene bitcoínov, aby zostala odolná, aj keď vstupujú do hry vonkajšie politické faktory. Vďaka svojej stabilnej ponuke sa z nej stáva atraktívna komodita, ktorú si môžete udržať a pohybovať, takže je trochu mätúce, že bitcoín naďalej vydrží svoj štítok ako vysoko riziková investícia.