Ak chcete investíciu, ktorá vám môže poskytnúť veľkú výplatu, zvyčajne prichádza s veľkým rizikom. Táto príručka sa zaoberá hlavnými typmi vysoko rizikových investícií. Nie sú nezákonné ani podvody – mohli by ste vyhrať veľké. Ale ak budete investovať, musíte akceptovať, že by ste mohli skončiť s ničím alebo dokonca za peniaze.
Najbežnejšie vysokorizikové investície
Ako sa chrániť
Najbežnejšie vysokorizikové investície
?
Chráň sa
Vyhnite sa nevyžiadaným investičným ponukám.
Pred investovaním skontrolujte zoznam FCA a varovný zoznam.
Ak uvažujete o investičnej ponuke, vyhľadajte nestrannú radu.
Existuje veľa investičných produktov, ktoré sa považujú za vysoko rizikové.
Táto príručka sa týka iba tých, ktorých si musíte byť vedomí.
Dlhopisy s vysokým výnosom
Dlhopisy s vysokým výnosom, ktoré sa niekedy nazývajú mini obligácie, vám umožňujú investovať do spoločnosti a získať pevnú úrokovú sadzbu v stanovenom časovom období. Vaša počiatočná investícia sa vám vráti na konci dohodnutého obdobia.
Zvyčajne ich vydávajú malé spoločnosti, začínajúce podniky alebo spoločnosti, ktoré majú problém získať kapitál od inštitucionálnych investorov. Znamená to, že ide o vysoko rizikové investície, pretože existuje väčšie riziko oneskorenia vašich platieb úrokov a, ak spoločnosť zlyhá, vaša pôvodná investícia.
Keďže ste na určitú dobu zablokovaní v investícii, nie sú vhodné pre investorov, ktorí môžu potrebovať prístup k peniazom.
Predtým, ako sa rozhodnete investovať do systému, ako je tento, nezabudnite:
čím vyšší je sľúbený výnos, tým vyššie je riziko
možno sa na vás nebude vzťahovať systém kompenzácie finančných služieb (FSCS), pokiaľ nedošlo k zneužitiu úradnej moci autorizovaným poradcom alebo sprostredkovateľom
Ak sa na investíciu nevzťahuje systém FSCS, mali by ste investovať iba to, čo si môžete dovoliť stratiť
nepredpokladajte, že ak sa môže konať v ISA, je to bezpečná investícia
hľadanie nezávislého finančného poradenstva je dôležité, takže plne chápete, do čoho investujete.
Ďalšie informácie o týchto dlhopisoch nájdete na webovej stránke FCA.
Štruktúrované výrobky
Štruktúrovaný produkt je investícia, pri ktorej návratnosť závisí skôr od súboru pravidiel, ako od toho, či akcie alebo iné aktíva v ňom získavajú alebo strácajú hodnotu.
Môže ísť o jeden z mnohých typov investícií, ktoré fungujú rôznymi spôsobmi.
Niektoré príklady sú:
Garantované majetkové dlhopisy
Garantované kapitálové plány
Chránené investičné fondy
Garantované dlhopisy na akciovom trhu
Niektoré štruktúrované produkty vám poskytujú príjem, iné ponúkajú rast kapitálu (zvýšenie celkovej hodnoty vašej investície) a niektoré ponúkajú oboje.
Spôsob výpočtu výnosov môže znamenať, že je veľmi ťažké pochopiť, ako by mohla investícia dosiahnuť.
Niektoré štruktúrované produkty zaručujú, že získate späť aspoň sumu, ktorú investujete (úplná ochrana kapitálu), ale mnohé nie, takže môžete prísť o všetky alebo všetky svoje peniaze.
Predtým, ako investujete do štruktúrovaného produktu, uistite sa, že rozumiete rizikám. Ak máte akékoľvek pochybnosti, vyhľadajte odborné finančné poradenstvo.
Trusty rizikového kapitálu (VCT)
Trustové fondy rizikového kapitálu (VCT) sú spoločnosti, ktoré investujú do malých, nových, rastúcich spoločností, ktoré sa nekúpili ani nepredali na uznávanej burze. Majú niektoré špeciálne daňové výhody.
Profesionálny správca fondov vyberie nové spoločnosti, o ktorých si myslia, že sa im bude dariť dobre.
Je to riskantné – spoločnosti, ktoré vyberie správca fondu, môžu stratiť peniaze alebo úplne zlyhať. Mohli by ste získať späť menej, ako investujete.
Investujte do VCT iba v prípade, že plánujete svoje peniaze ponechať dlhodobo (najmenej päť rokov). Uistite sa, že rozumiete rizikám a výhodám – možno budete potrebovať odbornú radu.
Ak máte záujem o investičné fondy, kliknite na nasledujúce odkazy:
Prečítajte si našu príručku o investičných fondoch rizikového kapitálu
Stávky na spread
Stávkovanie na spread je skôr ako stávka ako na uskutočnenie investície. Stavíte sa, či niečo – napríklad hodnota akcie – pôjde nahor alebo nadol. Čím viac sa to zmení, tým viac stojíte, že vyhráte alebo prehráte.
Pôvodne boli spreadové stávky predovšetkým o výkonnosti akciového trhu. V dnešnej dobe môžete uzatvárať stávky na prakticky čokoľvek, čo sa vám páči, ako sú športy, televízia reality a politika.
Aby ste mohli uzavrieť stávku na spread, zvyčajne musíte mať na špeciálnom účte minimálnu sumu peňazí. Ak však podáte nesprávnu stávku, môžete stratiť podstatne viac, ako by ste mohli mať na svojom účte.
Stávky na spread sú rizikovejšie ako iné typy investícií. Pred umiestnením stávky na spread sa uistite, že rozumiete rizikám a všetkým zmluvným podmienkam.
Ak sa chcete dozvedieť viac o stávkovaní na spread, kliknite na nasledujúce odkazy:
Stávky na spread a zmluvy na rozdiel
Potrebujete finančného poradcu?
Zmluvy o rozdieloch (CFD)
Zmluvy o rozdieloch (CFD) sa podobajú stávkam na spread – predpovedáte, či sa hodnota konkrétneho aktíva zvýši alebo zníži. Ale s CFD si kupujete záujem o pohyb cien, namiesto toho, aby ste naň stavili.
„Zmluva“ je dohoda medzi vami a sprostredkovateľom. Súhlasíte s výmenou rozdielu medzi nákladmi na začiatku kontaktu a nákladmi na konci.
Rovnako ako pri stávkovaní na spread, pri CFD je možné stratiť viac, ako je pôvodná investícia. Ak predpovedáte, že sa hodnota aktíva zvýši a v skutočnosti sa zníži, stratíte peniaze.
Pred nákupom CFD sa uistite, že rozumiete rizikám. Riziko by ste mali riskovať iba s peniazmi, ktoré si môžete dovoliť stratiť.
Viac informácií získate po kliknutí na nasledujúce odkazy:
Stávky na spread a zmluvy na rozdiel
Potrebujete finančného poradcu?
Pozemkové bankovníctvo
Pozemkové bankovníctvo je investícia, pri ktorej si kúpite pozemok, ktorému nebolo udelené stavebné povolenie – v nádeji, že bude udelené plánovanie a pozemok sa výrazne zvýši.
Pomerne často je predávanou pôdou zelený pás, brownfield, prírodná krása alebo jednoducho príliš malý stav, na ktorý sa dá stavať – v takom prípade to nikdy nebude užitočné.
Systémy pozemkového bankovníctva vo všeobecnosti nepovoľujú Úrad pre finančné vedenie (FCA). Ak sú neautorizované systémy štruktúrované ako systémy kolektívneho investovania, mnohé z nich porušujú pravidlá FCA.
Ak vás zaujímajú investície do nehnuteľností a pozemkové bankovníctvo, viac informácií o výhodách a nevýhodách nájdete v našom sprievodcovi:
Prečítajte si nášho sprievodcu o nepriamych investíciách do nehnuteľností
Neregulované systémy kolektívneho investovania (UCIS)
Väčšina schém kolektívneho investovania (systémy, v ktorých sú príspevky mnohých ľudí združené do fondu) sú regulované Úradom pre finančné vedenie – niektoré nie. Ide o neregulované schémy kolektívneho investovania.
Neregulované systémy kolektívneho investovania môžu byť rizikovejšie ako iné združené fondy, pretože často investujú do aktív, ktoré nie sú k dispozícii pre regulované investície. Môžete prísť o niektoré alebo všetky svoje peniaze. Držané investície nemusia byť diverzifikované v rovnakom rozsahu ako v regulovanom systéme.
Na ktoré sa nevzťahujú regulované kolektívne investície, sa na ne nevzťahujú obmedzenia týkajúce sa investícií a vypožičiavania. Z tohto dôvodu sa všeobecne považujú za vysoko rizikové. Pred investovaním by ste sa mali vždy uistiť, že rozumiete rizikám.